TR / EN
Gezi

Campo de’ Fiori ve Pantheon

4235 Görüntüleme
Campo de’ Fiori Pazar Yeri

Roma’nın meşhur çiçek meydanı Campo de’ Fiori . Geçmiş yıllarda idamlara sahne olan bu meydanda rengarenk çiçek satan yerler ve Pazar günleri hariç hergün kurulan öğlene kadar açık olan bir Pazar ile karşılaşıyorsunuz. Pazarda İtalya’ya özgü sebze ve meyveler başta olmak üzere çok çeşitli et ve su ürünleri de görebilirsiniz.Özellikle çeri domateslerin lezzetine bakmanızı öneririm.Çünkü yedikten sonra daha once domatesmi yemişim ben diye düşünüyorsunuz 🙂 Buralardaki restaurantlarda Roma mutfağına özgü “Yahudi usulü kızartılmış enginar (Carciofo alla giudia) ” ın tadına bakabilir ve pazardan yağda saklanmış konservesini de alabilirsiniz.

Campo de’ Fiori Pazar Yeri

Carciofo alla Giudia (Enginar)
Carciofo alla Giudia (Enginar)
Tomatoes (Domates)
Tomatoes (Domates)

Meydanda bulunan heykel filozof Giordano Bruno için yapılmıştır. Bruno dine karşı gelmiş ve dünyanın Güneş etrafında döndüğünü ileri sürdüğü için kazığa bağlanarak burada yakılmıştır.

Giordano Bruno Heykeli
Giordano Bruno Heykeli

Bu meydandan çıkarak Pantheon ‘ a doğru ilerliyoruz. Meydana çıkan bir çok dar sokakta çeşitli sanat galerileri, trattoria’lar,barlar ve değişik ve özel tasarımlar bulabileceğiniz butik mağazalar görebilirsiniz.Bu mağazalardaki kıyafetleri biraz kurcalayın çok hoşunuza gidicek değişik eşyaları ve takıları özellikle ayakkabı ve çantaları uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Pantheon Roma mimarisinin en iyi korunmuş en ünlü eseri, tüm tanrıların tapınağı. Piazza della Rotonda meydanında yer alan bu tapınak ismini bütün anlamına gelen pan ile tanrılar anlamına gelen theoi kelimelerinin birleşmesinden almıştır.Pagan döneminde tapınak olarak kullanılırdı daha sonra Hristiyanlar kilise haline getirilmesi için izin çıkarmışlardır.

Pantheon
Pantheon
Pantheon
Pantheon

Çapı silindirin yüksekliğine eşit, çok geniş ve binaya uyumlu orantıya sahip yarım küredir. Tapınağın üst kısmında Latincede göz anlamına gelen oculus bulunur ve burası ışığın girebildiği tek noktadır. Yağmur yağdığı zaman içeri bu noktadan giren sular kubbenin belirli noktalarında açılan delikler ile suyun boşaltılması özenle sağlanmıştır. Tapınağın gerçek büyüklüğü ve güzelliği ancak içeriden anlaşılabilir.Bu yüzden mutlaka içeri girerek bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz.Üniversitelerde hala örnek mimari eser olarak anlatılan Pantheon, Antik Çağdan kalma hala ayakta kalan ve içinde dünyanın en büyük kubbesi bulunan pagan donemi tapınağıdır. İçerisinde Raffaello ve bazı İtalyan krallarının daha sonradan konmuş mezarları vardır.

Pantheon
Pantheon
Victor Emmanul II ' nin Mezarı
Victor Emmanul II ‘ nin Mezarı
Piazza della Rotonda
Piazza della Rotonda

Pantheon’ın hemen sağ tarafında Piazza della Minerva meydanında aynı zamanda Bernini’nin yaptığı diğer bir eser olan sırtında dikilitaşı taşıyan fil heykeli bulunur.

Piazza della Minerva
Piazza della Minerva

Bu meydana kadar gelmişken Deniz Mahsülü ağırlıklı yemeklerden hoşlananlar mutlaka Pantheon’a karşı manzarası olan Ristorante da Fortunato yu ziyaret etsinler. Aynı zamanda Eski Roma’dan kalan en iyi korunmuş mimari yapılardan olan bu lokantada servis ve misafirperverlik gerçekten yemekler ve şaraplar kadar keyif verici 🙂

Ristorante da Fortunato
Ristorante da Fortunato

Lokantanın çıkışında güzel bir kahve içeceğiniz 1946 da kurulmuş olan ünlü La Tazza d’Oro isimli kahveciye mutlaka uğramalısınız.Bu kahve dükkanında özellikle karamelli az öğütülmüş kahveden yapılan karışımı ve Granita olarak adlandırılan üstü kremalı dibinde ise dondurulmuş kahve bulunan içeceklerini de mutlaka tadmanızı öneririm.Yalnız bu kahveci de masalar falan bulunmamakta kahvenizi alıp kenarda duran taburelerde oturarak içebiliyosunuz 🙂

La Tazza d’Oro
La Tazza d’Oro

Yorum Yap