TR / EN
Gezi

Fontana Di Trevi

4801 Görüntüleme
Fontana Di Trevi

Piazza Repubblica ‘ dan yürüyerek Fontana Di Trevi‘ ye geçmeyi planlayabilir yada bulunduğunuz yerden metro ile Barberini durağında inerek de gidebilirsiniz.

Önce Piazza Repubblica’ dan San Carlo Quattro Fontane kilisesine doğru geçelim.Bu küçük Barok kilise Borromini tarafından yapılmış olup geometrik desenli kubbesi dışında dış mimarisi ile sokakta oldukça ilginç bir görüntü sergiliyor.

San Carlo Quattro Fontane
San Carlo Quattro Fontane
San Carlo Quattro Fontane
San Carlo Quattro Fontane

San Carlo Quattro Fontane Kilisesinin hemen arkasında Palazzo meydanı ( Palazzo Barberini ) yer alır.Bu meydanda Bernini’ye ait Tritone Çeşmesi ( Fontana del Tritone ) bulunur. Bernini çeşmede konu olarak Poseidonun oğlu Triton ‘ u belden aşağısı balık üstü insan olucak şekilde yansıtmıştır.

Fontana del Tritone
Fontana del Tritone
Palazzo Barberini
Palazzo Barberini

Çeşmenin hemen karşısında bulunan Via Veneto caddesi Federico Fellini’nin Tatlı Hayat ( La Dolce Vita ) filmini çektiği caddedir. Bu caddede büyük elçilikler ,Lüks mağazalar,restoranlar ve oteller yer alır. Bu caddede yer alan ünlü Hard Rock Cafe ‘ ye uğrayarak birer Roma hatırası olarak tişört alabilir ve enfes yemeklerinden yiyerek biraz dinlenebilirsiniz.

Hard Rock Cafe
Hard Rock Cafe

Buradan geri dönerek Quirinale Meydanı’na ( Piazza del Quirinale ) ilerleyelim.Italya Cumhurbaşkanı resmi konutu Palazzo Quirinale burada yer alır.Daha önceden Papa tarafından kullanılan bu konut oldukça büyük bahçelere ve bir saat kulesine sahiptir.Tabi içeri girme imkanımız bulunmadığı için bu büyük bir mimariye sahip olan binayı dışardan inceleyebiliyorsunuz.Binanın hemen önünde Constaninus Hamamları’nda bulunmuş iki adet mermerden yapılmış At Terbiyecisi heykeli ve çeşme bulunur.

Palazzo Quirinale
Palazzo Quirinale
Piazza del Quirinale
Piazza del Quirinale

Quirinale Meydanı’ndan ayrılırken merdivenlerin sonunda hemen sağ tarafda İtalya’nın en ünlü markarnalarının tarihini ve nasıl yapıldığını fotoğraflarla sergileyen Dünya’ da makarna üzerine tek müze olan Makarna Müzesi (Museo delle Paste Alimentari ) vardır.Eğer fırsat bulursanız buraya uğrayın.

Museo delle Paste Alimentari
Museo delle Paste Alimentari
Museo delle Paste Alimentari
Museo delle Paste Alimentari

Quirinale Meydanı’ndaki geniş alan kendini dar sokaklara bırakır. Sokaklar oldukça boş sanırken bir anda insan sayısı ve hediyelik eşya dükkanları da artmaya başlıyor.Özellikle ahşap işleri yapan dükkanlarda çok sayıda çeşitli boyutlarda ve şekillerde pinokyaları görebilirsiniz.

Pinokyo
Pinokyo

Sokağın sonuna geldiğimizde gelen su sesi Aşk Çeşmesi ‘ ne ( Fontana Di Trevi ) yaklaştığımızın işaretini veriyor.Heykeltraş Nicola Salvi tarafından yapılan Roma’nın bu en büyük ve en ünlü çeşmesi olan Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi) 1762 yılında tamamlanmıştır.Neptün midye şeklinde bir savaş arabasında Poseidonun oğlu Triton ‘ da arabayı çeken deniz atlarını sakinleştirmeye çalışmaktadırlar. Burada şaha kalkmış at okyanusun karışıklığını, sakin olan ise huzur dolu durgunluğunu simgeliyor. Çeşme bulunduğu meydana göre oldukça büyük olduğundan bulunduğu yeri hala meydan olarak adlandırıyor olmaları garip geliyor.Ancak çeşmenin meydana sıkıştırılmasının nedeni buradan geçen eski bir su sarnıcının olduğu da söleniyor. Çeşmeye yüzünüzü döndüğünüzde hemen sağ tarafında kalan yerde su içebileceğiniz bir kısım bulunuyor.Gerçekten lezzetli olan bu suyun tadına da bakmanızı öneririm.

Fontana Di Trevi
Fontana Di Trevi

Günün her saatinde kalabalık olan bu çeşme aynı zamanda bir dilek çeşmesi 🙂 Dilek dilemek için çeşmeye arkanızı dönerek sağ elinize aldığınız bozuk parayı sol omzunuzun üzerinden çeşmeye doğru fırlatıyorsunuz.Kaç kere dilek dileyeceğiniz size kalmış ama dileklerinizden biri Roma’ya yeniden gelebilmek için olmalıymış 🙂 içerisinde dilekler nedeniyle çok fazla bozuk para bulunduğundan paralar yılın belli zamanlarında toplanarak Vatikan’ a gönderilmekte ve ihtiyacı olan çocuklar için kullanılmaktaymış.
Fontana Di Trevi ‘nin hemen karşısında yine bir Barok Kilisesi olan Santi Vincenzo e Anastasio Kilise‘si vardır.

Santi Vincenzo e Anastasio Kilise
Santi Vincenzo e Anastasio Kilise

Bu küçük meydan bulunan Fontana Di Trevi ‘nin hemen karşısında Hotel Fontana bulunur. 25 odalı küçük hotel yeterli donanıma sahip olması , merkezi konumu ve muhteşem manzarası ile tercih edilebilicek otellerdendir.

Etrafda bulunan dondurmacıdan güzel bir Roma dondurması yemenin ve biraz çeşmenin yanında oturarak dinlenmenin zamanı geldi diye düşünüyorum 🙂 Burdan sonra hemen çok yakın olan İspanyol Merdivenlerine geçebilirsiniz.

Roma Dondurması
Roma Dondurması

Yorum Yap