TR / EN
Gezi

Kapadokya Nevşehir/Türkiye

9690 Görüntüleme
Kapadokya

Merhaba balonlar şehri Kapadokya! Herkes tarafından özellikle balonları ile tanınmış olan Kapadokya Dünya’nın en özel ve keşfedilicek yerlerinden biri.

Hadi bu güzel yeri keşfe çıkalım. Öncelikle kalıcak yer seçeneği oldukça fazla olan bölgede başta gelen oteller;

Cappadocia Cave Suites : Göreme’de merkezi konumda olup yardımsever ve misafirperver çalışanları ile özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir otel.

https://cappadociacavesuites.com/tr/

Kayakapı Premium Caves : Ürgüp merkeze 1 km uzakta olan otel restore edilmiş tarihi mağaralarda yer alır. Otelin konumu, odaların dekorasyonu ve genişliği güleryüzlü hizmet ve tabikide mükemmel yemekler ile kesinlikle öncelik verilmesi gereken bir otel.

http://www.kayakapi.com/

Kayakapı Premium Caves
Kayakapı Premium Caves

 

Kayakapı Premium Caves
Kayakapı Premium Caves

 

Kayakapı Premium Caves
Kayakapı Premium Caves

Museum Hotel : Türkiye’de ilk ve tek Relais & Chateaux üyesi olan güzide otel. (Relais & Chateaux üyeliği 1954 yılında Fransa’da belirli bir kalite misyonunu belirlemiş dünyanın en prestijli otel konsorsiyumlarından biridir.) Hayvan dostu ve her yaştan çocuğa açık olan otel; konumu, dekorasyonu ve hizmet veren ekibi ile tercih edilebilir. Özellikle spası ve kaplumbağa gül bahçeleri oldukça dikkat çekici.

http://www.museumhotel.com.tr/

Argos Cappadocia : Güvercinlik Vadisi ve Erciyes Dağı manzarası ile eski bir manastırda yer alir. Otel birçok doğal taş binadan oluşmaktadır. Otel bünyesinde yer alan Seki Restaurant özellikle denenmesi gereken lezzetleri barındırır.

http://www.argosincappadocia.com/TR/

Sacred House Hotel : Antika mobilyaları, taş duvarları ve görkemli şömineleri ile oldukça dikkat çekici iç tasarıma sahip olan otel. Otel bünyesinde yer alan Angels&the Searchers (Melekler ve Kaşifler) Restaurant ise Rönesans eserlerini bünyesinde barındırıyor. Rus Büyükelçisi’nin yemek takımlarıyla süslü bir masa ve Fransa Kralina ait kadehlerle yemek yeme imkanı sağlıyor.Yemek ücretini ise rezervasyon yaptığınız sırada alıcak kadar görgüsüz bir otel olmasına rağmen barındırdığı eserler için görülebilir. Bu arada hotel ve tabikide restaurant 15 yaşından küçük çocukları bünyesine kabul etmiyor.

http://sacredhouse.com.tr/

Sacred House Hotel
Sacred House Hotel

 

Sacred House Hotel
Sacred House Hotel

 

Sacred House Hotel
Sacred House Hotel

Kapadokya’da görülmesi gereken yerler;

Göreme : 3 tarafı kayalıklar ve peri bacalarıyla çevrili Göreme, büyüleyici mimarileri ile dikkat çeken pekçok kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Göreme Açık Hava Müze’si başlıca ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Müze’de yer alan şapeller ve yeraltı şehirleri ise oldukça ilgili çekici yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Derinkuyu yeraltı şehri,Kaymaklı yeraltı şehri ve Özkonak yeraltı şehri görülebilicek yeraltı şehirleridir. Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden itibaren doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Göreme Açıkhava Müzesi
Göreme Açıkhava Müzesi

İnsanın yapmadan ölmemesi gerekenler listesinde yer alması gerektiğini düşündüğüm balon turu yine bu bölgede yapılmaktadır. Kapadokya’nın ünlü balonlarını görmek ve balon turuna katılabilmek için sabahın 5 inde kalkmanız gerekiyor. Eğer bole bir tura katılmak isterseniz Royal Balloon – Cappadocia ile bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

http://www.royalballoon.com/

Kızıl Çukur Vadisi
Kızıl Çukur Vadisi

 

Kapadokya
Kapadokya

Avanos: çanak çömlek yapımı ve halıcılık kültürünün merkezidir. Eğer kendi çanağınızı üretmek istiyorsanız,çanak atölyelerine uğrayarak kendi çömleğinizi yapıp satın alabilir yada mevcutta hazır olanlardan alabilirsiniz. Böle bir niyetiniz varsa özellikle çömlek yapımında Avanos’un en meşhur çömlekçisi Chez Galip lakaplı Galip Usta’nın dükkanına mutlaka uğramalısınız. Şansımıza kendisi ile tanışma fırsatını bulduk ve yaptıkları çalışmaların ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren küçük bir gösteri izledik kendisinden…

Home

 

Chez Galip Atölyesi Çömlek yapımı
Chez Galip Atölyesi Çömlek yapımı

 

Chez Galip
Chez Galip

 

Chez Galip Atölyesi
Chez Galip Atölyesi

Galip Usta (Galip Körükçü) o kadar ünlü ki ünü dünyaya yayılmış Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.Rekoru’nun sırrı ise kayadan oyma 500 m2 lik mağara atölyesindedir.Bu atölyenin duvarları ve tavanı onbinlerce insandan alınmış bir tutam saç ile doludur. Koleksiyona 1979 yılında saçlarını çok beğendiği Fransız bir turist kadından hatıra bir tutam saç alarak başlamış.Eğer yolunuz avanos’a düşerse bu inanilmaz saç müzesini mutlaka ziyaret ederek bir tutam saçınızı bırakabilirsiniz.Her yıl saçını bırakan kişiler arasında n 10 kişiye 15 günlük kapadokya balon turu yada çömlek eğitim kursu hediye ediyorlar. Müze’nin içerisinde saçını bırakan kişilerin telefon ve adresleri yer aldığından fotoğraf çekmek maalesef yasak. O yüzden kendilerinin paylaştıkları fotoğrafı sizinle paylaşıyorum.

Chez Galip Saç Müzesi
Chez Galip Saç Müzesi

 

Chez Galip Saç Müzesi
Chez Galip Saç Müzesi

 

Chez Galip İmzası
Chez Galip İmzası

Hediye alışverişi için yine Galip Usta’nın atölyesinden kendisi ve aile üyelerinin yaptıkları el yapımı eserleri ve yine Avanos’da yer alan Ömürlü Seramik’ e uğrayarak özel el yapımı eserler satın alabilirsiniz.

Ürgüp : Kapadokya’nın en hareketli ve kalabalık bölgesidir. Kapadokya’nın en çok fotoğrafı çekilen peribacası olan Üç Güzeller burada yer alır. Üç Güzeller efsanesine gore; Kapadokya’da bir kral birde prenses yaşarmış.Prenses bir çobana aşık olmuş ve Kral buna onay vermemiş. Çoban ve prensesin çocukları olunca,prenses belki kral yumuşar ümidiyle krali ziyarete gider.Ancak Kral çoban ve çocukların öldürülmelerini emreder.Bunun üzerine prenses ‘Allah’ım, bir mucizeni göster, bizi bu eziyetten kurtar’ şeklinde yakarışta bulunur. Prensesin sesinin Allah tarafından duyulduğuna inanılan Üç Güzeller efsanesinde prenses, çoban ve çocukları birer taşa çevrilmiştir. Efsaneye göre en önde duranın çoban, arada duranın çocuk, en arkada duranın da prenses olduğuna inanılmaktadır.

Üç Güzeller
Üç Güzeller

Eğer ilginizi çekiyorsa ilk 20 bölümden sonra kullanılmaya başlanan Asmalı Konak’ı ve Temenni Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz.Temenni Tepesi’nde eşsiz manzaraya karşı kumda Türk kahvesi keyfi yapabilirsiniz. Ürgüp’den hediyelik olarak küçük taşlara oyularak yapılmış maket elemeği göznuru peribacası heykelleri alabilirsiniz.

Asmalı Konak
Asmalı Konak

 

Asmalı Konak
Asmalı Konak

Ortahisar : Bölgenin en önemli yapısı Ortahisar Kalesi’dir. Bulunduğı vadiden yukarı doğru çıkarak kalenin eşsiz manzarası ile biraz dinlenebilir ve közde kahve keyfi yaşayabilirsiniz.

Ortahisar Kalesi
Ortahisar Kalesi

Uçhisar : Bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri Uçhisar Kalesi yakın bir zamana kadar bölge halkı tarafından kale olarak kullanılıyormuş . Kale o kadar stratejik bir konuma sahip ki buradan Göreme, Ortahisar ve Avanos görülebilmektedir. Bu bölgede yer alan Güvercinlik Vadisi uzun tabiat yürüyüşleri için uygundur. Güvercinlik Vadisi’nde dallarında yer alan nazar boncukları ünlü o ağacın altı’nda anı olarak kalması için fotoğraf çekinebilir,dilek dileyerek nazar boncuğunuzu asabilirsiniz.

Uçhisar
Uçhisar

 

Uçhisar
Uçhisar

 

O Ağacın Altı
O Ağacın Altı

Ihlara Vadisi : Göreme’ye 100 km uzaklıkta olan ıhlara vadisi dünyanın en büyük 2.kanyonu olma özelliğindedir. Vadi sayısız kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Derin vadiye inebilmek ve çıkabilmek için yaklaşık 350 basamaklı merdivenleri kullanmanız gerekiyor.Ama bu merdivenler sakın sizi korkutmasın çünkü inanılmaz bir doğa ile hayat tarzını gözler önüne seriyor. Ihlara vadisi ören yerine giriş ücreti 10 Tl olup müze kartı sahiplerine ücretsiz giriş hakkı sağlanmaktadır.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

 

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Paşabağları : Kapadokya bölgesinin meşhur büyük peribacalarının yer aldığı paşabağ Vadisi aynı zamanda Peribacası oluşumu ve gelişiminin en iyi gözlenebildiği yerlerden birisidir. Eskiden keşişler peribacalarında inzivaya çekilirlermiş.Neden burayı seçtiklerini ortamdaki hem garip hem huzur veren atmosfer ile anlıyabilirsiniz. Bu arada birçok yerde şubesi olan şarap tadımı için en iyi yerlerden biri Turasan şarap fabrikasıda bulunur.Bu şarapevi şaraplarını fıçı yerine taştan oyulan depolarda yıllandırmışlardır. Turistlerinde oldukça uğrak yeri olan mekan özellikle kalecik karesi ile öküzgözü-boğazkere seçenekleriyle farklı lezzetler sunmaktadır. Yörede yer alan diğer şarapevi Kocabağ Şarap’dır.

Peribacalari
Peribacalari

 

Turasan şarap
Turasan şarap

 

Turasan şarap
Turasan şarap

Kapadokya’da yemek yenilebilicek farklı birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ve meşhur lezzetleri;

Café Antique : Göreme’de – Testi Kebabı

Sultan Sofrası : Ürgüp’te Dağıstanlı Sokak da – Etli yaprak sarması – Gül böreği -Mantı ve tatlı olarak Aside

Ziggy Café : Ürgüp’te – Pastırmalı Makarna – Lokal meze çeşitleri aynı zamanda takıcı. Takılar Ziggy’nin sahibesi Nuray Hanım’ın ellerinden çıkıyor.

Muti Restaurant : Ürgüp’te Menüde mürekkep balığı mürekkebinden mantı -kuru domates – fasulyeden mücver – kıyma yerine parça etten yapılan karnıyarık – klasik incik kebabı

Seki Restaurant : Uçhisar’da – Çemen ile dinlendirilmiş bonfile – pekmezli kabak

Sofra Restaurant : Avanos’da – yaprak dolma –testi kebap-mantı – ayran -dana eti ve mantar ağırlıklı bir yemek olan Kapadokya kebabı

Cappadocia Home Cooking : Ürgüp’e bağlı Ayvalı Köyü’nde – Buğday çorbası – gül böreği – Dolaz tatlısı – Kuru fasulye – tandır – güveç – mantı

Uranos Sarıkaya : Avanos’ da – Mercimek Çorbası – Pastırmalı Kuru Fasulye – Çömlek Kebabı olarak Fix Menu şeklindedir.

The Old Greek House : Mustafapaşa’ da – Çorba – Kuru Fasulye – Yaprak sarması – Saç Kavurma – Mantı ve tatlı olarak ev baklavası – Sütlaç

Kapadokya Sofrası :Avanos’ da – Testi Kebabı – Erciyes Kebabı – Mezeler – Arapaşı çorbası

The Old Greek House
The Old Greek House

 

The Old Greek House Mantı
The Old Greek House Mantı

 

Sultan Sofrası
Sultan Sofrası

 

Sultan Sofrası Yaprak Sarması
Sultan Sofrası Yaprak Sarması

 

Uranos Sarıkaya
Uranos Sarıkaya

 

Uranos Sarıkaya Çömlek Kebabı
Uranos Sarıkaya Çömlek Kebabı

Yorum Yap