TR / EN
Yeme – İçme

Pandeli Restaurant Eminönü/İstanbul

9950 Görüntüleme
Pandeli Restaurant Kuzu İncik

Eminönü’nde ünlü Mısır çarşısında yer alan tarihi dokusunu her zaman koruyan en iyi esnaf lokantalarından biridir Pandeli Restaurant. Duvarlarını şimdiye kadar orda yemek yemiş ünlülerin fotoğraflarının ve restaurant hakkında yazdıkları kısa yazıların yer aldığı resimler ile güzel çiniler süslüyor.

Eğer imkanınız olursa az sayıda yer alan pencere kenarlarından bir masa seçerek eminönü ve galata kulesi manzarasını izleyebilirsiniz. Son zamanlarda turistik bir mekan olmasına rağmen eski müdavimleri için yine vazgeçilmez bir esnaf lokantasıdır.Mustafa Kemal Atatürk tarafından da sık sık ziyaret edilen restaurantın müdavimleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Prens Ali Khan, Kraliçe Süreyya, Robert De Niro, Audrey Hepburn, Uğur Dündar da yer alıyor.

Pandeli Restaurant

 

Pandeli Restaurant Menu
Pandeli Restaurant Menu

 

Pandeli Restaurant Menu

 

Pandeli Restaurant Menu

 

Pandeli Restaurant

 

Pandeli Restaurant

 

Pandeli Restaurant

Lokantanın geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. 6-7 Eylül olayları sırasında restaurantı yıkılan Pandeli Çobanoğlu, Atina’ya gitmek üzereyken dönemin başbakanı Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar Pandeli’nin İstanbul’da kalabilmesi için alternatif yerler önermişler, bugün bulunduğu yere taşınmasına yardımcı olmuşlardır. Yeni yerin açılışınıda bizzat Celal Bayar kendisi yapmıştır.

Pandeli Restaurant

 

Pandeli Restaurant Günün Çorbası

 

Pandeli Restaurant Hünkar Beğendi
Hünkar Beğendi

 

Pandeli Restaurant Zeytinyağlı Tabağı
Zeytinyağlı Tabağı

Bakır kapta ve kömür ateşinde pişirilen, Osmanlı ve Türk mutfağından çeşitli yemeklerin yer aldığı menüde özellikle Hünkar beğendi, kuzu incik, kağıtta levrek ve yaprak sarması en favori yemekleri arasında yer alır. Menüde yer tatlıları denemek isterseniz birbirinden farklı tatlıların yer aldığı Pandeli’nin karışık tatlı tabağı muhteşem. Personellerin kolay kolay değişmediği mekanın fiyatları pek uygun olmamasına rağmen lezzetli yemekler ile ücretin karşılığını alıyorsunuz.

Pandeli Restaurant Karides Salatası
Karides Salatası

 

Pandeli Restaurant Tatlı Tabağı
Tatlı Tabağı

Adres : Mısır Çarşısı No: 1 Eminönü/İstanbul

Telefon : +90 212 527 3909

Yorum Yap