TR / EN
Gezi

Parc Güell ve Casa Mila

3397 Görüntüleme
Park Güell

Gaudi tarafından tasarlanmış şahane eğlenceli bir parktır Park Güell.Parka gitmek için metroyu kullanabilir yada şehir turu yapmanızın en iyi yollarından biri olan Barcelona Bus Turistic’den faydalabilirsiniz.Metrodan çıktığınızda oklar Park Güell ‘i gösterir.

Park Güell
Park Güell

Belli bir sure sonra sokak dikleşiyor ve karşınıza yürüyen merdivenler geliyor,merdivenler direk parka getiriyor sizi.Unesco tarafından Dünya kültür mirası olarak gösterilen Park içerisindeki yapıların çoğu canlı renkleri içeren seramik parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan moziklerden yapılmıştır.

Park Güell
Park Güell

Parkın içerisinde Gran Plaça Circular olarak adlandırılan dünyanın en uzun oturma sırasınında bulunduğu çok büyük bir meydan bulunmaktadır.Aslında bu meydan Barselona’yı ve denizi gören çok güzel bir balkondur.Balkondan aşağıya doğru indiğinizde Cam ve seramik moziklerle süslenmiş 84 adet sütunu barındıran kapalı bir salon olan Yüz Sütun Odası bulunur.Burada evlerin olduğu bahçeye inen merdivelerin ortasını süsleyen mozik ejderha yer alır.

Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell

Park da aynı zamanda Gaudi’nin evi La Torre Rosa da yer almaktadır.Parkın girişinde yer alan yine Gaudi tarafından yapılmış olan evler Hansel ve Gratel masalındaki gibi çikolata ve kurabiyeden yapılmış gibi duruyor.

Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell

Parkdan ayrıldıktan sonra yine Gaudi tarafından yapılmış başka eserlerin bulunduğu Grande de Garcia caddesi üzerindeki La Pedrera’ ya (Casa Mila) doğru geçebilirsiniz.Taş ocağı olarak anılan Casa Mila, Gaudi’nin Sagrada Familia’ya ya başlamadan önce yaptığı son çalışmasıdır.Sokağın köşesinde yer alan bu sekiz katlı apartman demir işlemeli balkonlarıyla yine dalgalı taş duvarlarıyla oldukça dikkat çekicidir.Apartmanın bodrum katında Barcelona’nın ilk otoparkı yer alır.Mila ailesi apartmanın birinci katında hala otururken diğer katlar müzesi olarak kullanılmaktadır.

Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell

Buradan Catalunya meydanına doğru ilerlerken Casa Terrades,Illa de la Discordia,Casa Batllo,Casa Lleo Morera gibi önemli eserlerin yanında etrafda alış veriş yapılıcak ünlü mağazaları görebilirsiniz.

Park Güell
Park Güell

Yorum Yap