TR / EN
Gezi

Piazza Navona Meydanı – Navona Meydanı

6210 Görüntüleme
Piazza Navona Meydanı

Roma’ nın en hareketli en populer meydanı Piazza Navona Meydanı.Meydana ilk geldiğinizde kendinizi bir panayırın içinde buluyorsunuz.O kadar hareketli bir meydan ki her yerde farklı bir aktivite görmemeniz imkansız.Bir anda değişik kostümler giymiş hareketsiz duran mankenlerle karşılaşabilir güzel bir fotoğraf çektirerek kaselerine bir kaç cent bırakabilirsiniz.Aynı zamanda turistlerin portrelerini yapan ve resimlerini satan Ressamları da görmemek imkansız. Bu oval meydanın etrafında oldukça lüks cafelerde bulunur.Bu meydanı sadece gündüz değil gece geç saatte de ziyaret etmelisiniz. Çünkü aynı hareketlilik gecede devam ediyor.Özellikle şehrin merkezinde bir otelde kalmayı düşünüyorsanız meydanın köşesinde yer alan Hotel Navona’ yu tercih edebilirsiniz.

Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı

Meydan Yunan sporcular için stadyum olarak inşaa edilmiştir. Stadyumun izlerini, bir dinsiz ile evlenmeyi reddettiği için şehit edilen bakire Sant Agnese hitaben yapılmış olan Agone Kilisesi’ nin altında görebilirsiniz.

Agone Kilisesi
Agone Kilisesi

Meydan da 3 çeşme bulunur. Fontana del Moro, Fontana di Nettuno ve ortada yer alan bu çeşmelerin en ünlüsü Fontana dei Quattro Fiumi. Fontana dei Quattro Fiumi; Bernini’ni tarafından , dünyanın 4 büyük nehri Nil,Rio de la Plata,Ganj ve Tuna ‘yı temsil eden heykellerden tasarlanmıştır.

Bir de ilginç bir bilgiye göre Ağustos ayında meydandaki çeşmelerin giderleri kapatılarak meydan sular altında bırakılır,zenginler arabalarıyla suların içinde gezinirler,sokak çocukları da suda oynarlarmış 🙂
Artık güzel bir italyan pizzası yemenin vakti geldi diye düşünüyorum. Bu meydana çok yakın olan Pizzeria Baffetto ’ya mutlaka uğramanızı öneririm. Eski bir sokak arasında salaş görünüşlü bu yere gitmeyi düşünüyorsanız saat 18:30 da açıldığını aklınızdan çıkarmayın .Açıldıktan sonra hangi saatte giderseniz gidin dışarda bir kuyruk ile karşılaşabiliyorsunuz. Mekanda odun fırınında pişen inanılmaz lezzetli pizzalar var. Pizza fiyatları 9-12 Euro arasında değişiyor.Seçeceğiniz pizzanın yanında mutlaka Baffetto ‘ ya özgü ev yapımı şaraplardan isteyin.Şaraplar buraya özgü sürahilerle geliyor.Tatlı yemek isterseniz demir bir kasede gelen Tiramusu ‘sunu yemenizi öneririm. Mekanın iç duvarlarında buraya gelen ünlülerin resimleri ve notları yer alıyor.

Pizzeria Baffetto
Pizzeria Baffetto
Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı
Piazza Navona Meydanı

Yorum Yap