TR / EN
Gezi

Plaça Reial

5189 Görüntüleme
Plaça Reial

Las Ramblas Caddesi’nden denize doğru devam ederken şehrin en köklü ve tarihi pastanesi Antonio Escribà tarafından kurulan Escriba pastanesi,modern ön cephesiyle göze çarpar.Bu pastanedeki cikolatali Kruvasan ve tatlılarının tadına mutlaka bakmanızı öneririm.Gerçekten çok lezzetliler 🙂

Escriba
Escriba
Escriba
Escriba
Escriba
Escriba

Pastaneden ayrıldıktan sonra flamenko izleyebilceğiniz Gran Teatre del Liceu yani Opera Binası ve Plaça de la Boqueria meydanında Miro’nun yaptığı Mozaik Zemin ile Şemsiye ve Art Deco Ejderha heykellerinin yer aldığı bina karşınıza çıkar.

Mozaik Zemin
Mozaik Zemin
Şemsiye ve Art Deco Ejderha
Şemsiye ve Art Deco Ejderha

Plaça de la Boqueria meydanında yer alan ve 1929 yılından beri hizmet veren meşhur Cafe de L’opera’ ya uğrayabilirsiniz.Günümüzde hala eskiliğini koruyan cafede;kahvaltılık,atıştırmalık tatlı ve içki servisi yapılmaktadır.Cafe’nin en meşhur tatlısı olan sıcak hamur kızartmasını (xurros amb xocolate) deneyebilirsiniz.Bu kızartmanın yanında sıcak çikolata tercih etmelisiniz.Hamur bu sıcak çikolataya batırılarak yeniyormuş 🙂 Café’de gerçekten çok güzel görünen tiramusular var ama lezzetlerinin görüntüleri kadar iyi olduğu sölenemez.

Cafe de L'opera
Cafe de L’opera
Cafe de L'opera
Cafe de L’opera

Buradan ayrılınca hemen ilerde solda yer alan Plaça Reial (Kraliyet Meydanı) meydanına geliyoruz.Bu meydan Barselona’nın en canlı meydanlarından biridir.1850 yıllarından kalma bu meydanı,Gaudi’nin tasarladığı lambalar ve Üç güzeller çeşmesi süslüyor.

Plaça Reial
Plaça Reial

Evlerin altında bulunan cafelerde kahve içebilir yada arka sokaklarda yer alan restaurantlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.Bu meydanın en ünlü restaurantlarından biri olan Les Quinze Nits,öğlen ve akşam yemekleri için kapısında sıraya girmiş müşterileri ve uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Özellikle ispanyol pilavı olan ve deniz mahsulleriyle yapılan meşhur “Paella” yı burda da deneyebilirsiniz.Paella’nın en büyük özelliği çift kişilik olması ve tabaktaki her deniz ürününün çift olmasıdır. Bu restaurantda ter bulma şansınız olmazsa çevresinde yer alan diğer restaurantlarıda tercih edebilirsiniz.

Les Quinze Nits
Les Quinze Nits
Les Quinze Nits
Les Quinze Nits

Meydanda tamamen el yapımı,çeşitli renk ve desenlerde yazın ayaklarınızın hava almasını sağlayan espadriller ayakkabılarını üreten La Manual Alpargatera adlı mağaza yer alır.

La Manual Alpargatera
La Manual Alpargatera

Plaça Reial karşısında yer alan dar bir sokağa girerek Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olan Palau Güell malikanesini görebilirsiniz.Yapı sanayici Eusebi Güell için 1889 yılında inşaa edilmiştir.Demir kapısı ve tuhaf biçimde dekore edilmiş bacası gerçekten ilgi çekicidir. Dış cephede uygulanan Spiral rampalar Gaudi’nin kıvrımlı çizgilere duyduğu tutkunun bir göstergesidir.Gaudi’nin bu eseri özgün mimari konusunda ün kazandırmış ve onun bu eserini UNESCO Dünya Mirası listesine sokmuştur.

Palau Güell
Palau Güell
Palau Güell
Palau Güell

Yorum Yap