TR / EN
Gezi

Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli

14930 Görüntüleme
Spiral Merdivenler

Viale del Vaticano… Uzun zamandan beri görmek istediğim dünyanın sayılı müzelerinden biri Vatikan Müzesi.

Müze oldukça büyük olduğundan ya tam gününüzü ayırmalısınız yada önceden görmek istediğiniz eserleri belirleyerek ilerlemelisiniz . Eğer Roma Pass Card sahibi iseniz Vatikan Müzesinde bu kart geçmemektedir. Bu yüzden giriş de seri halde ilerleyen bilet gişelerinden bilet alabilir yada internet üzerinden de sıra beklememek için satın alabilirsiniz. Ayın son Pazar günü ise müze ücretsizdir.

Vatikan Müzesi
Vatikan Müzesi

 

 

 

 

Tek yönlü gezi sisteminin uygulandığı 1400 odalı müzede Mısır Kolleksiyonu, Entrüsk Müzesi, Hristiyanlık Müzesi, Goblen Galerisi, Harita Galerisi, Raffaeollo Odaları ve Sistina Şapeli (Capella Sistina) gibi bir çok sanat yapıtı ile birlikte Canova ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların eserleri de barındırmaktadır.

 

 

 

 

Müze de Sistina Şapeli’ ne doğru ilerlerken görülebilicek bir çok esere rağmen insan tavanlarda yer alan resimlerden ve işlemelerden kendini alamıyor.

Tavan Süslemeleri
Tavan Süslemeleri

 

Tavan Süslemeleri
Tavan Süslemeleri

 

Vatikan Koridorları

Eğer hiç mumya görmediyseniz Mısır yapıtları içerisinde bulunan iki adet mumyayı, mumya muhafızlarını ve ölüler kitabını mutlaka görmelisiniz.

Goblen Galerisi’nde Raffaeollo’nun öğrencilerinin çizdiği desenlere göre Brüksel’de dokunmuş goblenler ( iğne ve iplikle delikli kumaşa yapılan resim) asılıdır. Harita Galerisi’nde ise Antik İtalya ile Çağdaş İtalya’ nın 16.yy dan kalma 40 harita yer alır.

Harita Galerisi
Harita Galerisi

 

Rafaeollo Odaları
Rafaeollo Odaları

Papa II.Julius tarafından Raffaello ‘ya düzenlenmesi için verilen Raffaeollo odaları 4 bölümden oluşmaktadır.Bu odalardaki resimler gerçekten hayranlık uyandırıyor.Özellikle insan figürlerinde detaylı çalışmalar gerçekten inanılmaz.

Ve ana şapel Sistina Şapel (Cappella Sistina) İçerde yoğun bir kalabalık olmasına rağmen bir sessizlik hakim.Zaten ses çıkması durumunda sessizliği sağlayan size şşşş diyen bir görevli bulunmakta.Çoğu insan dikkat etmeden ilerleyerek şapeli terkederken çoğu insanda bu kutsal yerde derin bir sessizlikle oturuyor ve etrafda resmedilmiş olan görsel şöleni inceliyor. ilk insanın Hz.Adem’in yaradılışı , İsa’nın ataları , Peygamberler ve Eski Ahit’ten kurtuluş tavana ,Şapelin sağ duvarı boyunca Hz.İsa’nın, sol duvarı boyunca da Hz.Musa’nın mucizeleri Michelangelo tarafından resmedilmiş.Duvar ve tavandaki her resmin bir anlamı ve ayrıntısı bulunuyor ama en dikkat çekicilerden biri “ Adem’in Yaratılışı “ ve “ilk Günah” olarak betimlenen Adem ve Havva’ nın Bilgi Ağacı’ndan yasak meyveyi tatmalarını ve Cennet’ten kovulmaları Michelangelo’ nun kadının bedeninin bir yılan olarak göstermesidir. Şapel’ de aynı zamanda “Melekler ve Şeytanlar” filminde gösterildiği gibi Papa seçimlerine ev sahipliği yapmaktadır.Şapel’ de fotoğraf çekmek kesinlikle yasak maalesef ben bunu bir kaç poz çektikten sonra farkettim.

Sistina Şapel
Sistina Şapel

 

Sistina Şapel
Sistina Şapel

 

Sistina Şapel
Sistina Şapel

 

Sistina Şapel
Sistina Şapel

 

Sistina Şapel
Sistina Şapel

Sistina Şapel ‘ den ayrıldıktan sonra müzede size en çok etkileyecek diğer bir yapı Spiral Merdivenleri görüceksiniz. Merdiveler Giuseppe Momo tarafından yapılmış olup en önemli özelliği birbirine geçmiş 2 farklı merdivenin döne döne aşağı inmesidir.

Spiral Merdivenler
Spiral Merdivenler

 

Spiral Merdivenler
Spiral Merdivenler

Eğer sevdiklerinize Vatikan Müzesi’nden bir hediye iletmek isterseniz, seçeceğiniz bir kart postalı buradan göndermenizi tavsiye ederim.

Müze’den çıktıktan sonra 5-10 dakika yürüyüş mesafesinde olan Castel Sant’Angelo’ya (Sant’Angelo Kalesi) doğru ilerleyebiliriz. Müze sizi yormuş ve dinlenmek istiyor olabilirsiniz ama bence Castel Sant’Angelo’ ya kadar sabredin 🙂

Yorum Yap